“A MATTER OF STONE” فضایی نو و جریان ساز در نمایشگاه مارمومک 2023

A Matter of Stone

“A Matter of Stone” یا یک ماده ی سنگ، پاویلیونی است که توسط مجموعه Elle Decor Italia برای نمایشگاه Marmomac 2023 برپا شده است. این پاویلیون در حقیقت به بررسی این سوال می پردازد که چه چیزی می توان با مصالح سنگی طراحی کرد و چگونه می توان از آن ها برای توسعه معماری، تزئینات و طراحی داخلی استفاده کرد. این پاویلیون به دنیای طراحی اختصاص دارد و تطبیق پذیری ماده سنگ و بهترین کاربردهای آن را در بخش های مختلف طراحی و معماری را نشان می دهد. این پاویلیون بخشی از نمایشگاه بین المللی Marmomac 2023 بود که نمایشگاهی سالانه برای بازار بین المللی سنگ است.

 مجموعه ی Elle Decor مسئولیت تشکیل این پاویلیون بین المللی را بر عهده داشته است. چیدمان این پاویلیون توسط استودیو Calvi Brambilla در فضای نمایشگاهی به مساحت 1500 متر مربع انجام شده و شرکت های طراحی و استودیوهای ایتالیایی و خارجی مرتبط با سنگ در پروژه های داخلی و خارجی در این پاویلیون حضور داشتند. “”A Matter of Stone یک محیط خلاقانه است که در آن معماران، طراحان داخلی و متخصصان درگیر در انتخاب متریال برای ساخت و ساز و طراحی داخلی می توانند ایده ها و کاربردهای سنگ طبیعی را بیابند.

Artemio Croatto از مجموعه ی Designwork  لوگوی “A Matter of Stone” را طراحی کرده است. سنگ های معروف برونو موناری (طراح و هنرمند شناخته شده) الهام بخش نماد گرافیکی همراه با حروف بوده است.

مارمومک با پروژه جدید “A Matter of Stone”، نه تنها می خواهد پتانسیل فوق العاده کاربردی و زیبایی شناختی سنگ را نشان دهد، بلکه نقش طراحی را در ایجاد ارزش بیشتر نیز بازگو کند. این گام مهم مارمومک، نقطه مرجعی برای تمام گروه های سنگی خواهد بود.

همکاری با گروه Hearst همچنین شامل برپایی مسابقه ای برای غرفه داران در “یک ماده سنگ” بود. بهترین ایده های خلاقانه برای استفاده از مصالح سنگی توسط کمیته ای متشکل از مدیران   Elle Decor، Marmomac  و استودیو Calvi Brambilla ارزیابی شدند. برندگان پس از اعلام طی یک رویداد نمایشگاهی، در نشریه ی ایتالیایی Elle Decor  معرفی خواهند شد.

سنگ یک ماده ی کاملا طبیعی است. تمرکز بر روی مفهوم ذاتی و طبیعی سنگ از جمله دیدگاه های کنونی معماران است. اگر فقط از جنبه کاربری و فنی به سنگ نگاه شود، در این صورت رقیب های اصلی سنگ همچون سرامیک و آجرنسور خودنمایی خواهند داشت. اما تمرکز بر روی ذات طبیعی سنگ، جذابیت و یگانگی آن را بیشتر و بهتر به رخ می کشد. A MATTER OF STONE جریانی ایجاد می کند که بیش از هرچیز طبیعت سنگ در آن خودنمایی می نماید. زیبایی بی حد ماده ی سنگ در کالبد هر سازه ای که باشد، روح دیگری به آن می بخشد. باید توجه داشت، در این جریان، تمرکز بر آن است تا چشم های همگان با تطابق پذیری سنگ بیشتر آشنا شود. دیدن و حس دیداری که بنیان اصلی معماری و طراحی است، می تواند در تصمیم گیری و انتخاب ماده ی سنگ نقش بسیار تعیین کننده ای داشته باشد. بیت زیر از حکیم فردوسی، مفهوم دیدن را اینطور ارائه می کند:

خرد گر سخن برگزیند همی                      همان را گزیند، که بیند همی

دیدن و حس دیداری نقش اصلی را تصمیم گیری (خرد) هر فردی دارد. در فرهنگ ایرانی و زبان فارسی نیز حس دیداری در بسیاری از مواقع با بیان نظرات برابر دانسته شده است. کلماتی چون نظر (دیدن)، نظریه، دیدگاه و بینش که در نهایت با تصمیم نهایی مرتبط می شوند، همگی بر مبنای چشم و دیدن هستند (میرجلال الدین کزازی، 1398). بنابراین ارائه ی یک محصول بشکلی که بتواند حس دیداری را بیشتر درگیر کند، قطعا در جذب افراد و تصمیم گیری آن ها تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت. در ادامه گزارشی تصویری از سالن A MATTER OF STONE ارائه شده است که زیبایی گیرا و چشم نوازی دارد.

تهیه شده در واحد تولید محتوای شرکت روشان روز

گزارش تصویری: نیما نبی پور

نگارش: سعید نجاتی

منابع:

میرجلال الدین کزازی، 1398. خردنامه ی خرمی (جستاری بر شاهنامه فردوسی). انتشارات نشر گویا

WWW.MARMOMAC.COM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

WordPress Lightbox