گزارشی از پانزدهمین نمایشگاه بین المللی محلات- نیم ور

روشان روز محلات

پانزدهمین دوره از نمایشگاه بین المللی سنگ محلات امسال طی روزهای 18 تا 21 مهرماه در محل مجموعه ی نمایشگاهی نیمور برگزار شد. نمایشگاه سنگ محلات – نیم ور یکی از پربازدیدترین و بزرگترین نمایشگاه‌ های مرتبط با صنعت سنگ به ویژه سنگ کوپ محسوب می‌شود که هر ساله مخاطبان و بازدید کنندگان متعددی از ایران و کشورهای خارجی از آن دیدن می‌کنند. آمار شرکت کنندگان و بازدیدکنندگان نمایشگاه امسال عبارت است از:

تعداد کل بازدیدکنندگان: 8600 بازدید کننده

تعداد کل شرکت کنندگان: 400 شرکت کننده

تعداد شرکت کنندگان خارجی: 20 کشور خارجی

تعداد بازدیدکننده خارجی: 131 بازدید کننده ی خارجی

بازدیدکنندگان خارجی از کشورهای ترکیه – هند – عراق – ارمنستان – بنگلادش – کانادا – روسیه – افغانستان – چین – ایتالیا – لبنان – قطر – اسپانیا – جمهوری اسلواکی

بررسی آمار نشان می‌ دهد که نمایشگاه امسال نسبت به دوره سال قبل (1401) دارای افزایش ۴۰ درصدی در مساحت نمایشگاه و افزایش ۱۵ درصدی در میزان حضور بازدیدکنندگان است. شرکت ‌های حاضر در این نمایشگاه به صورت عمده در حوزه تولید و فروش سنگ کوب فعالیت می‌ کنند.

علاوه بر این شرکت ‌های فعال در زمینه فرآوری، ماشین آلات و ابزار و تجهیزات مرتبط با صنعت سنگ نیز در این نمایشگاه حضور داشتند. بررسی ‌های میدانی نشان می‌دهد که بازدید کنندگان و شرکت کنندگان در نمایشگاه به ویژه در بخش کوپ دارای رضایت قابل توجهی هستند به طوری که قسمت اعظمی از کوپ ‌های به نمایش گذاشته شده به فروش رسیده‌ اند. کوپ سنگ های متنوعی چون مرمریت، تراورتن، چینی، گرانیت و غیره در این نمایشگاه در معرض دید و انتخاب بازدیدکنندگان قرار گرفتند.

باید در نظر داشت که نمایشگاه سنگ محلات در حقیقت شهرت عمده ای در ارائه ی کوپ های متنوع دارد. قرارگیری این نمایشگاه در نزدیکی محلات، دلیجان و اصفهان باعث شده تا معادن مختلف نسبت به انتقال سنگ های خود به این نمایشگاه اقدام کنند و با صرف هزینه ی مناسب، محصولات خود را به فروش رسانند. علاوه بر این، رونق نمایشگاه در بخش کوپ باعث شده تا معادن سایر نقاط کشور نیز علاقمند به شرکت در این نمایشگاه باشند.

غرفه های مرتبط با بخش های فرآوری و ملزومات نیز در سالن های سرپوشیده قرار داشتند. بررسی های میدانی نشان می دهد که کیفیت غرفه سازی از لحاظ بصری نسبت به ادوار قبلی تا حدودی افزایش یافته است.

 

برگزاری میز سنگ کشور

هفتمین دوره از جلسه میز سنگ کشور در این دوره از نمایشگاه برگزار شد. آقای محمد حلاجیان مجری این دوره از نمایشگاه، آقای دکتر بهرام شکوری رئیس انجمن سنگ ایران، آقای گلیجانی رئیس ستاد سنگ وزارت صمت، آقای جودکی مدیر کل صنعت معدن تجارت استان مرکزی و رایزنان تجاری کشورهای صربستان ترکیه و برزیل در این جلسه حضور داشتند. محور سخنرانی در این جلسه بحث در مورد صادرات سنگ ایران و تحلیل چالش‌ های مرتبط با این موضوع بود.

 

برگزاری سمینارهای علمی

از نقاط قابل توجه و مهم در حین برگزاری پانزدهمین دوره نمایشگاه سنگ محلات، برگزاری سمینارهای علمی بود. در این دوره از نمایشگاه ۱۰ سمینار علمی در موضوعات استخراج معدن، صادرات، نگهداری و حفاظت از سنگ، مدیریت و غیره برگزار شدند و اساتید و مدرسانی از ایران، ترکیه و فرانسه به ارائه موضوعات تخصصی پرداختند. این سمینارها در سه روز پایانی نمایشگاه بصورت متوالی برگزار شدند.

 

غرفه شرکت روشان روز

روشان روز در پازدهمین دوره نمایشگاه محلات نیز حضور فعال و مثبتی داشت. غرفه ی روشان روز در سالن A قرار داشت و توانست مخاطبین زیادی را به خود جلب کند. طراحی غرفه روشان روز بصورت مینیمال بود. فعالیت های انجام گرفته در غرفه روشان روز را می توان در سه بخش خلاصه نمود:

  • عکس برداری از مهمانان
  • جلسات و گفتگوها
  • معرفی شرکت و ارائه خدمات تبلیغاتی

 

عکس برداری از مهمانان

از ابتکارات روشان روز در پازدهمین دوره نمایشگاه محلات، عکس برداری از بازدیدکنندگان و مهمانان غرفه بود. عکس ها سپس در همان لحظه طراحی و چاپ شده و در دیوار داخلی غرفه چبسانده می شدند. این کار جذاب باعث شد تا افراد زیادی از غرفه بازدید کنند و تقریبا از 700 نفر عکس گرفته شود. فایل مربوط به عکس ها پس از طراحی نهایی در اختیار مخاطبین قرار می گیرد.

جلسات و گفتگوها

در حین برگزاری نمایشگاه، جلسات متعددی نیز در غرفه برگزار شد. یکی از مهم ترین و پر مخاطب ترین جلسات نیز، دورهمی دانش پژوهان دوره صادرات سنگ تهران بود. در این جلسه، افراد حاضر به بیان تجارب خود پرداخته و چالش های مربوط به این مسیر مورد بررسی قرار گرفتند.

 

معرفی شرکت و ارائه خدمات تبلیغاتی

در کانتر مربوط به اطلاعات نیز به معرفی خدمات روشان روز پرداخته شد. خدمات تبلیغاتی، آموزشی، فرهنگی و برگزاری نمایشگاه بین المللی تهران، در قالب کاتالوگ ها و دفترچه های متنوع در اختیار علاقمندان قرار گرفت.

در طی برپایی غرفه، چند مصاحبه نیز با اهالی صنعت سنگ انجام شد مانند مصاحبه با آقای علیرضا مصفا از مجموعه ی مالکی استون. بازدید سردبیر نشریه پانوراما از کشور هند و چند بازدید کننده ی دیگر از کشور ترکیه و فرانسه از دیگر رویدادهای غرفه روشان روز بود.

 

تهیه شده در واحد تولید محتوای شرکت روشان روز

نویسنده: سعید نجاتی

گالری تصاویر: مهلا قاسمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

WordPress Lightbox