1. خانه
 2. chevron_right
 3. نمایشگاه سنگ محلات

نمایشگاه سنگ محلات

نمایشگاه سنگ محلات

نمایشگاه سنگ محلات یکی از بزرگترین رویدادهای صنعت سنگ ایران است که هر ساله در شهر محلات برگزار می‌شود. این نمایشگاه با حضور شرکت‌های معتبر داخلی و خارجی، نمایش دهنده آخرین دستاوردها، تکنولوژی‌ها و خدمات در زمینه استخراج، فرآوری، تولید و بازاریابی سنگ‌های تزئینی و ساختمانی است. نمایشگاه سنگ محلات فرصتی مناسب برای ارتباط و همکاری بین تولیدکنندگان، صادرکنندگان، واردکنندگان، مشاوران، معماران، طراحان و علاقه‌مندان به این صنعت است. این نمایشگاه همچنین مکانی برای آشنایی با پتانسیل‌ها و چالش‌های صنعت سنگ ایران و جهان است. این نمایشگاه هرساله در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی محلات برپا خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت‌نام در این رویداد می‌توانید به وبسایت رسمی نمایشگاه به آدرس www.iranstoneexpo.com مراجعه کنید.

محلات کجاست؟

مهد پرورش گل و گیاهان زینتی در ایران

مَحَلّات یکی از شهرستان های استان مرکزی است. شهر محلات از طرف شمال به اراک و از طرف جنوب به اصفهان و گلپایگان، از طرف غرب به خمین از طرف شرق به دلیجان محدود می شود. محلات به عنوان مهم‌ ترین شهرستان کشور از لحاظ سطح زیرکشت گل و گیاهان زینتی بوده و رتبه اول را از لحاظ تنوع تولید گل در کشور داراست.

نمایشگاه سنگ محلات

محلات و سنگ های ساختمانی

علاوه بر صنعت گل و گیاه، شهرستان محلات به عنوان یکی از مهم ترین مراکز تولید سنگ های ساختمانی در ایران به شمار می رود. وجود ذخایر بزرگ انواع سنگ های ساختمانی در این شهرستان باعث تمرکز معادن و واحدهای فرآوری متعدد در آن شده است.

 به استناد سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی، 60 درصد ذخایر تراورتن ایران در شهرستان محلات وجود دارد .در شهرستان محلات 135 معدن دارای پروانه بهره‌برداری وجود دارند که حدود 85 مورد از آنها، معدن سنگ ساختمانی تراورتن و مرمریت هستند.

از مهم ترین و شناخته شده ترین معادن سنگ ساختمانی محلات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • معادن عباس آباد
 • معدن تخت پنیرکچه
 • معدن اتشکوه
 • معادن ابگرم
 • معدن ابیار
 • معادن حاجی اباد
 • معادن دره بخاری
 • معادن مرمریت مشکی

وجود معادن و مراکز فرآوری سنگ گسترده در شهرستان محلات، فرصت های شغلی بسیار زیادی در این شهر فرآهم آورده و منبع درآمد کارگران و مهندسان معدن متعددی است.

نمایشگاه سنگ محلات

بخش معدن

نمایشگاه سنگ محلات با توجه به موقعیت جغرافیایی بسیار خوب در مرکز ایران و مساحت بسیار زیاد، محلی است برای نمایش بهترین و زیباترین سنگ های کوپ ایران. نمایشگاه سنگ محلات این امکان را برای معادن فراهم کرده تا بتوانند سنگ های استخراجی خود را به نمایش بگذارند و مشتریان تازه برای سنگ خود پیدا کنند. هر ساله تقریبا تمامی سنگ های کوپی که در این نمایشگاه به نمایش گذاشته می شوند به فروش می رسند.

بخش فرآوری

نمایشگاه سنگ محلات دو سالن سر پوشیده برای سنگ های فرآوری شده در نظر گرفته که در این دو سالن کارخانجات بزرگ سنگبری حضور دارند و سنگ های فرآوری شده خود را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می دهند. بازدیدکنندگان می توانند به راحتی سنگ مورد نیاز خود را با مناسب ترین قیمت بیابند.

ماشین آلات و دستگاه های مرتبط با صنعت سنگ

کارخانجات سنگبری و معادن این منطقه یکی از مهمترین مصرف کننده های دستگاه ها و ماشین آلات معدنی هستند به همین دلیل هر ساله و همزمان با برگزاری نمایشگاه سنگ محلات تقریبا تمامی تولیدکننده ها و وارد کننده های ماشین آلات و دستگاه های مرتبط با صنعت سنگ در این نمایشگاه حضور دارند و محصولات خود را به نمایش می گذارند.

نمایی از نمایشگاه سنگ محلات

تاریخ شکل گیری نمایشگاه سنگ محلات

به دلیل وجود پتانسیل های فراوان در شهر محلات، در سال های 81-82 هیات مدیره و اعضاء انجمن صنفی سنگبری های محلات تصمیم گرفتند نمایشگاه سنگ احداث نمایند و اولین دوره این نمایشگاه در پارک سرچشمه محلات برگزار شد. با دو سال وقفه، دومین دوره نمایشگاه در سالن ورزشی نیم ور برگزار گردید. پس از آن نیز نمایشگاه سنگ در سه دوره متوالی در فضای باز سالن ورزشی مجاور نیم ور توسط انجمن سنگبران برپا شد. با توجه به وجود مشکلاتی در تامین هزینه ی برگزاری نمایشگاه توسط انجمن سنگبران، شورای شهر نیم ور برگزاری نمایشگاه را برعهده گرفت. شورای شهر نیم ور بطور موقت سالنی را کنار سالن ورزشگاه احداث نمود و نمایشگاه به مدت دو سال توسط شورای شهر نیم ور برگزار شد. در نهایت طی جسله ای با حضور انجمن سنگبران، انجمن معدنکاران استان مرکزی، خوشه سنگ، خوشه سنگ استان و کنسرسیوم سنگ در فرمانداری محلات، مقرر شد با تجمیع گروهی متشکل از یک نفر از انجمن سنگبران، دو نفر از انجمن معدنکاران، یک نفر از کنسرسیوم و یک نفر از خوشه سنگ هیات موسسی در فرمانداری شکل گیرد. هیات موسس کار نمایشگاه را در دست گرفت و شرکتی به اسم شرکت نمایشگاهی یکتا سنگ ایجاد شد.

ساخت 9 هکتار از فضای نمایشگاه در مدت 86 روز

شرکت نمایشگاهی یکتا سنگ در سال 1387 تاسیس شد و دو دوره از نمایشگاه را در محل ورزشگاه برگزار نمود. با تصویب هیات دولت در استان مرکزی و درکارگروه توسعه صادرات استان، سی هکتار زمین جهت برگزاری نمایشگاه به نام شرکت نمایشگاهی یکتا سنگ تخصیص داده شد. تکمیل ساختمان اداری، سوله نمایشگاهی و فضای بازنمایشگاهی، فضای سبز، محوطه سازی، پارکینگ، جدول کشی، برق کشی و روشنایی تنها در 86 روز انجام شد.

افزایش تعداد شرکت ها و بازدید کننده ها

از سال 94 شرکت کننده های خارجی در نمایشگاه حضور یافتند و نمایندگی های آنها در این نمایشگاه مشارکت داشتند. هر ساله بین 20 تا 30 درصد رشد در میزان حضور شرکت کنندگان وجود دارد و حضور بازدیدکنندگان نیز رو به افزایش است. در دوره ی چهاردهم این نمایشگاه (سال 1401) نیز400 شرکت کننده داخلی و خارجی شرکت کردند و کشورهایی مانند هند، چین، ایتالیا، ترکیه، برزیل و اسپانیا در این دوره از نمایشگاه حضور یافتند.

نمایشگاه سنگ محلات یکی از مهمترین نمایشگاه های صنعت سنگ کشور است. فضای این نمایشگاه فقط برای صنعت سنگ کشور در نظر گرفته شده و نیازی نیست که غرفه داران پس از اتمام نمایشگاه، غرفه خود را تخریب و سال بعد آن را با صرف هزینه های مجدد بسازند. غرفه داران می توانند یک سال غرفه ای در این نمایشگاه بسازند و چند سال متوالی از آن استفاده نمایند. با توجه به اینکه هزینه های غرفه سازی بسیار زیاد است، نمایشگاه سنگ محلات یک مزیت بسیار مهم را به شرکت کنندگان ارائه می کند.

با انجام تبلیغات بسیار گسترده با هدف معرفی نمایشگاه سنگ محلات در مجلات و رسانه های معتبر خارجی، این نمایشگاه به یک برند بین المللی تبدیل شده و هر ساله تعداد بسیار زیادی از تجار و بازرگانان بین المللی در این نمایشگاه حضور یافته و سنگ مورد نیاز خود را تهیه می نمایند.

این نمایشگاه به دلیل قرار گرفتن در مرکز کشور و نزدیک بودن به چند استان مهم در صنعت از قبیل اصفهان، تهران و لرستان، هرساله میزبان تعداد بسیار زیادی از بازدیدکنندگان و علاقه مندان صنعت سنگ کشور است.

این نمایشگاه به دلیل داشتن فضای بسیار گسترده به بزرگترین سالن نمایش سنگ کوپ ایران تبدیل شده و تمامی علاقمندان و فعالان صنعت سنگ ایران و جهان می توانند در طی برگزاری این نمایشگاه از بهترین سنگ های کوپ ایران بازدید داشته باشند. این نمایشگاه هم چنین مکان مناسبی برای مبادلات تجاری است. بسیاری از افرادی که قصد فروش معدن یا کارخانه خود را دارند می توانند در این نمایشگاه اقدام کنند.

محلات، یکی از بزرگترین تولید کنندگان سنگ ساختمانی

زمین شناسی اقتصادی محلات

محلات از دیدگاه زمین شناسی اقتصادی از پتانسیل معدنی بالایی برخوردار است. زایش کانی های گوناگون در اثر پدیده های مربوط به دگرگونی و نیز پدیده های دگرسانی در ارتباط با نفوذ توده های ماگمایی در ناحیه باعث توان معدنی بالا در این ناحیه شده است. در بررسی هایی که توسط گروه های اکتشافی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در ناحیه صورت گرفته، اثرات معدنی فعال و غیرفعال مورد شناسایی قرار گرفته و مشخصات مربوط به آنها در گزارشات درج گردیده است. در ضلع شمالی و خاور روستای حاجی آباد ذخایر قابل توجهی از سنگ آهک عهد حاضر (تراورتن) وجود دارند که به احتمال فراوان محصول فعالیت چشمه های آب گرم آهک ساز در منطقه هستند. از این تراورتن ها به سبب داشتن قواره خوب جهت سنگ تزئینی و از خرده های آن می توان در کارخانه سیمان استفاده نمود (علوی نائینی و همکاران ۱۳۷۷).

از سنگ آهک های بلورین سفید رنگ تا شیری رنگ [دوره زمین شناسی] پرمین در برخی از نقاط شمال و شمال خاوری روستای کوه سفید (بیشتر در دامنه ها و در امتداد دره ها) به عنوان سنگ چینی و نیز از سنگ آهک های خاکستری تیره [دوره زمین شناسی] کرتاسه (کوه تخت شرشرنه) واقع در جنوب روستای علی آباد به عنوان سنگ ساختمانی می توان استفاده کرد (زمانی پدرام و همکاران 1386).

مهم ترین سنگ های ساختمانی محلات

محلات به عنوان یکی از مراکز مهم تولید سنگ های ساختمانی در ایران شناخته می شود. قرارگیری نام این شهر در کنار بزرگترین تولید کنندکان سنگ از جمله اصفهان و تهران، اهمیت آن را نشان می دهد. موقعیت زمین شناسی منطقه محلات بگونه ای بوده است که شرایط لازم برای تشکیل سنگ های ساختمانی به ویژه تراورتن را به وفور فراهم آورده است؛ بطوری که این شهر دارای ذخایر عظیم سنگ تراورتن بوده و برخی از معروف ترین و با کیفیت ترین سنگ های تراورتن در این شهر قرار دارند که در سطح ایران و سایر کشورها بخوبی شناخته شده اند. از جمله معروف ترین معادن سنگ ساختمانی شهر محلات می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • معادن عباس آباد
 • معدن تخت پنیرکچه
 • معدن آتشکوه
 • معادن آبگرم
 • معدن آبیار
 • معادن حاجی اباد
 • معادن دره بخاری

آمار معادن سنگ های ساختمانی محلات

به استناد سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی، 60 درصد تراورتن ایران در شهرستان محلات وجود دارد. در شهرستان محلات 135 معدن دارای پروانه بهره ‌برداری وجود دارد که حدود 85 مورد از آنها، معدن سنگ ساختمانی تراورتن و مرمریت هستند.

علاوه بر این به استناد کتاب راهنمای سنگ ایران (روشان روز 1399)، 76 معدن سنگ تراورتن و 9 معدن سنگ مرمریت در این منطقه واقع شده اند. همچنین بیش از 140 واحد سنگبری در محلات واقع شده است که نقش بسزایی در تولید سنگ ساختمانی ایران دارند. 9 شرکت مرتبط با ماشین آلات و ابزار مورد استفاده در استخراج و تولید سنگ های ساختمانی نیز در این شهر فعالیت دارند.

وجود این تعداد از معادن و کارخانجات تولید سنگ ساختمانی در شهر محلات باعث شده تا چرخه ی اقتصاد این شهر با سنگ ساختمانی ارتباط تنگاتنگی داشته باشد. برگزاری نمایشگاه سنگ محلات نیز به دلیل وجود ظرفیت های بالای این سنگ در زمینه ی سنگ های ساختمانی تاسیس شده است. همه ساله معدن داران و تولید کنندگان این شهر به ارائه و معرفی محصولات خود در این نمایشگاه می پردازند و بازدید کنندگانی از سراسر ایران و همچنین کشورهای دیگر، از این نمایشگاه بازدید می کنند. باید گفت که نمایشگاه سنگ محلات، آینه ی صنعت سنگ در شهر محلات است و می توان ظرفیت های قابل توجه این شهر را در چنین نمایشگاهی مشاهده نمود.

چگونه به شهر محلات برویم؟!

جفرافیای محلات و راه های دسترسی

شهرستان محلات به عنوان یکی از شهرستان ‌های استان مرکزی ایران محسوب می شود. شهر محلات در سال۱۳۱۰ رسما به عنوان شهر معرفی و شهرداری در آن تاسیس شده است.

این شهرستان از یک بخش به عنوان بخش مرکزی و دو دهستان تشکیل شده ‌است و مرکز آن نیز شهر محلات است. مساحت این شهرستان ۳۷/۲۰۷۹ کیلومتر مربع است که 7.1 درصد از مساحت استان را به خود اختصاص داده است.

شهرستان محلات در تقسیمات کشوری

بخش مرکزی شهرستان محلات شامل:

 • دهستان خورهه
 • دهستان باقرآباد
 • روستای ورین

نقاط شهری:

 • شهر محلات
 • شهر نیمور

جمعیت

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت شهرستان محلات در سال ۱۳۹۵ برابر با ۵۵٬۳۴۲ نفر بوده ‌است.

تاریخچه

منطقه محلات در دوره ی هخامنشیان، بخش کوچکی از ایالت ماد محسوب می شده است. وجود آثار باستانی آتشکده آتشکوه نشان از آن دارد که از زمان امپراطوری ساسانیان منطقه محلات و به ویژه دره رودخانه قمرود محل استقرار جمعیت انسانی بوده‌ است. پس از ورود اسلام نیز این منطقه جزء ایالت جبال بوده و از زمان سلجوقیان تا قاجاریه جزئی از محدوده ی عراق عجم محسوب می شده است. بر اساس کتیبه‌ های موجود مربوط به دوره هخامنشیان، از محلات با نام ورکان یاد شده است. محلات همان گونه که از نام این شهر پیداست، جمع محله و احتمالاً منظور روستاهایی است که محلات از آن‌ ها تشکیل شده ‌است. روستاهای پیل پایان، ریوکان، زنجیردان و گوشه از جمله ی این روستاها هستند. در گذشته به محلات «سایرالبلوک» نیز گفته می ‌شده است زیرا در گذشته محلات در نقشه، جزئی از بلوک‌ های قم و کاشان نبوده ‌است.

فاصله تهران تا محلات از نظر مسافت و زمان

دسترسی تهران تا محلات از دو مسیر امکان پذیر است که در ادامه به آن ها اشاره می شود:

مسیر اول، از شهر قم گذر می کند. لذا پس از خروج از تهران به سمت قم و سپس سلفچگان حرکت نمایید. سپس به سمت دلیجان رفته و پس از عبور از روستای نیم ‌ور به محلات خواهید رسید. این مسیر 278 کیلومتر بوده و معادل 3 ساعت و 15 دقیقه رانندگی است. سایت نمایشگاهی محلات نیز، نرسیده به بخش نیم ور و در مجاورت ضلع شمالی جاده قرار دارد.

در مسیر دوم، پس از خروج از تهران به سمت ساوه حرکت کنید تا به شهر سلفچگان برسید. باقی مسیر نیز همان مسیر اول می باشد. این مسیر 284 کیلومتر بوده و نسبت به مسیر اول فاصله نسبتا بیشتری دارد. رانندگی در این مسیر 3 ساعت و 22 دقیقه زمان نیاز دارید. به دلیل اینکه در مسیر ساوه، عوارضی کمتری وجود دارد، اغلب مسافران این مسیر را انتخاب می‌کنند. لازم به ذکر که این مسیر برای رانندگی در شب مناسب نیست و بهتر است از مسیر اتوبان (آزادراه) قم حرکت کنید.

فاصله تهران تا محلات چند کیلومتر است؟

همانطور که گفته شد، فاصله تهران تا محلات بسته به مسیر انتخابی، 278 الی 284 کیلومتر است.

روش ‌های سفر از تهران تا محلات

برای آنکه خود را از تهران به محلات برسانید علاوه بر استفاده از خودروی شخصی، روش های متفاوتی وجود دارد که در ادامه توضیح داده می شود.

مسافت تهران تا محلات با اتوبوس

اگر قصد دارید از تهران به محلات با اتوبوس بروید، در پایانه مسافربری جنوب می‌ توانید بلیط اتوبوس تهیه کنید تا مستقیم به محلات بروید. شما می‌توانید با رزرو آنلاین نیز اقدام به تهیه بلیط نمایید.

مسافت تهران تا محلات با قطار

باید توجه داشت که شهر محلات ایستگاه راه آهن ندارد. اما می ‌توانید تا شهر اراک با قطار بروید، سپس ادامه مسیر را با ماشین یا اتوبوس، ادامه دهید. این روش چندان توصیه نمی ‌شود.

مسافت تهران تا محلات با هواپیما

از آنجایی که محلات، شهر کوچکی است، امکان سفر هوایی وجود ندارد؛ اما اگر قصد دارید فاصله تهران تا محلات را با هواپیما طی کنید، باید تا اراک با هواپیما سفر کنید و سپس از اراک تا محلات را با ماشین ادامه دهید که نه تنها مقرون ‌به ‌صرفه نیست، بلکه خستگی زیادی نیز برایتان به همراه دارد.

اقامت در شهرستان محلات

اقامت در محلات

نمایشگاه سنگ محلات در 18 الی 21 مهر ماه 1402 برگزار می شود. بازدید از نمایشگاه سنگ های ساختمانی محلات واقع در نیم ور، قطعا به بیش از یک روز کاری نیاز دارد. بازدید حداقل 2 روزه از نمایشگاه و بازدید و بررسی غرفه ها و شرکت در برنامه های جانبی ایجاب می کند تا شبی را در این شهر اقامت داشته باشید. زمان برگزاری نمایشگاه سنگ محلات در مهر ماه است و این ماه بهترین زمان مسافرت و اقامت در این شهر به شمار می رود زیرا آب و هوای بسیار دلپذیری دارد. اما توصیه بر این است که با اقامت 4 روزه در این شهر علاوه بر بازدید از نمایشگاه سنگ، از سایر جاذبه های این شهر نیز استفاده نمایید.

 

توجه به یک نکته نیز بسیار مهم است. نزدیکی این شهر به اصفهان و تهران باعث شده است تا بازدید کنندگان پس از داشتن یک روز بازدید به مبدا خود بازگردند. اما بازدید یک روزه از نمایشگاه سنگ محلات کافی نیست. تجربیات ادوار گذشته ی این نمایشگاه نشان می دهد که برای استفاده ی کافی از نمایشگاه، حداقل 2 روز کاری نیاز است. علاوه بر این، با توجه به ساعت شروع نمایشگاه، پیشنهاد می شود که شب قبل از بازدید در این شهر اقامت داشته باشید و بازدید را به ساعات نخست نمایشگاه موکول نمایید.

 

شهرستان محلات به عنوان یک شهر توریستی و نسبتا بزرگ، امکانات لازم برای اقامتی مناسب و مقرون به صرفه را دارد. علاوه بر وجود هتل هایی با کیفیت های مختلف در این شهر، خانه باغ ها و سوییت های متعددی نیز وجود دارند که به اجاره داده می شوند. بررسی سایت های خدمات اقامتی مربوط به شهرستان محلات نشان می دهد که اقامت در این شهر به ازای هر شب، قیمتی بین 250 هزار تومان تا 2 میلیون تومان دارد. لذا بنا به کیفیت هر اقامتگاه، قیمت آن نیز متفاوت خواهد بود ولی در مجموع این محدوده ی قیمت برای افراد مختلف می تواند مقرون به صرفه باشد.

 

با توجه به اینکه در زمان برگزاری نمایشگاه سنگ محلات، تردد مسافران در این شهر افزایش پیدا می کند و طرفیت بیشتر هتل ها و اقامتگاه ها تکمیل می شود، لذا توصیه می شود در زمان مناسب نسبت به رزرو اینترنتی اقامتگاه های مناسب  و مقرون به صرفه اقدام نمایید. سایت های مختلفی نیز برای رزرو اقامتگاه وجود دارد که یا یک جستجو می توانید آن ها را بیابید.

 

تفاوت هتل آپارتمان با اتاقی از یک هتل چیست؟

 • هم اتاق های هتل و هم هتل آپارتمان ها در موارد زیر دارای ویژگی های یکسان می باشند.
 • شما می توانید با قیمتی تقریبا نزدیک بهم هتل یا هتل آپارتمان را رزرو کنید.
 • کلید خودتان را از بخش پذیرش خواهید گرفت.
 • در ساختمانی اقامت خواهید داشت که تشکیل شده از واحد های اقامتی متفاوت می باشد.
 • برای امکانات و خدماتی که ارائه می شود به جز در مواردی جزئی هزینه ی جداگانه پرداخت نمی کنید.
 • پرسنل در هر زمان لازم برای کمک به شما آماده هستند.

 

 

بنابراین چه در هتل اقامت داشته باشید چه در یک هتل آپارتمان، در موارد بالا با تجربه ی یکسانی روبه رو خواهید شد.

مساله ای که در نگاه اول مهم به نظر می رسد، تفاوت محیط و فضای اتاق یک هتل با یک واحد آپارتمان می باشد. اگر قصد سفر دارید تا مدتی از خانه و محل زندگی خود دور باشید بدون شک به جایی نیاز دارید که شباهت چندانی به خانه ی خود نداشته باشد. منظور از شباهت این است که هر چیزی که در خانه وجود دارد لزوما در اتاق یک هتل وجود ندارد. به همین علت برای چنین افرادی رزرو اتاق هتل بسیار انتخاب مناسب تری است.

جاذبه های دیدنی شهرستان محلات

سرچشمه محلات

از زیبا‌ترین و شناخته ترین جاذبه ‌های طبیعی در شهرستان محلات، سرچشمه ‌ی این شهرستان است که در مرتفع ‌ترین نقطه از محلات قرار دارد. سرچشمه علاوه بر تامین آب کشاورزی منطقه، دارای آب شرب است و به یکی از جاذبه‌ های گردشگری محلات، تبدیل شده است. شکل ‌گیری پارکی زیبا در کنار سرچشمه به همراه آب ‌نمای زیبا، درختان چنار کهنسال و ارتفاعات صخره ‌ای که بر چشمه اشراف دارد از دیگر ویژگی ‌های این جاذبه‌ ی طبیعی گردشگری است.

آب گرم محلات

در نزدیکی شهرستان محلات، چشمه‌ های آب گرم متعددی با خواص درمانی وجود دارند که استفاده از آن ‌ها از گذشته های دور تا به امروز رواج دارد. چشمه‌ های آب گرم شامل 6 چشمه به نام ‌های روماتیسم، سلیمانیه، شفا، دنبه، حکیم و سودا (بختیاری) است که به دلیل وجود مواد معدنی و درمانی، مورد توجه ساکنین محلی و گردشگران است.

آتشکده ‌ی آتشکوه محلات

این بنا که متعلق به دوران ساسانیان است، در روستای آتشکوه نیم ‌ور از توابع شهرستان محلات قرار دارد. چارتاقی نیم ‌ور نام دیگر برای این بنای تاریخی است که از سه قسمت اصلی تالار شرقی، تالار غربی و راهرو تشکیل شده و امروزه میزبان گردشگران بسیاری است.

روستای خورهه

در شمال شرق شهر محلات و در حد فاصل روستاهای ورین، دودهک و آب گرم محلات، روستایی زیبا و باستانی قرار گرفته که در بین اهالی به نام خورهه مشهور است. خورهه به معنی «محل برآمدن خورشید» است.

ستون‌ های تاریخی خورهه (آتشکده‌ خورهه)

از جمله‌ی آثار باقی ‌مانده در خورهه می ‌توان به ستون ‌های مدوری اشاره کرد که در ساخت سرستون ‌های آن از شیوه ‌ی لونیک یونانی استفاده شده است. قدمت ستون‌ های تاریخی خورهه، به قرن اول میلاد مسیح باز می‌گردد. به نظر می ‌رسد، این ستون ‌ها بخشی از عمارت اربابیه است که در سده‌ ی نخست پیش از میلاد مسیح (ع)، احداث شده است.

پل تاریخی باقرآباد

در باقرآباد، یکی از روستاهای شهرستان محلات، پلی از دوران قاجار برجای مانده است که گفته می‌شود در هنگام حمله‌ی روس ‌ها به ایران احداث شده است. این اثر تاریخی با مصالح سنگی ساخته شده است. متاسفانه بر اثر وقوع سیلاب در این منطقه، پل دچار آسیب شد و تاحدودی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

چنار دو هزارساله محلات

وجود درختان چنار در خیابان سرچشمه با قدمت هزارساله را از دیگر جادبه های این شهرستان است. چنار پیر محلات، با قدمتی دو هزار ساله، نماد تاریخی شهر محلات است. اما درخت چناری که در میدان چنار این شهر قرار دارد، نماد تاریخی این منطقه از کشور است که محققان عمر آن را بالغ بر دو هزار سال برآورد کرده اند.

سد باستانی نیم ور

سد باستانی نیم ور از دیگر جاذبه ‌های گردشگری شهرستان محلات است که به بند نیم‌ ور نیز شهرت یافته و یکی از قدیمی ‌ترین سازه ‌های ایجاد شده جهت ذخیره‌ کردن آب در شهرستان است. این بنا مربوط به دوره ساسانیان است و به دلیل داشتن بافتی بکر و جذاب، به یکی از تفرجگاه ‌های محبوب مردم تبدیل شده است.

قلعه جمشیدیه

قلعه ‌ی جمشیدیه یکی دیگر از آثار تاریخی این شهر است که به دلیل داشتن مقاومت قابل توجه در برابر حملات و نفوذ دشمنان، در بین سایر قلعه‌ های تاریخی، ممتاز و نمونه است. گفته می شود که این قطعه هنگام یورش آزادخان افغانی به نیم‌ ور، باعث نجات مردم این منطقه شده است. متاسفانه قسمت‌ های مختلفی از این جاذبه‌ ی گردشگری، در حال تخریب است.

دهکده گل و گیاهان زینتی محلات

دهکده‌ ی گل محلات، با وسعتی حدود 110 هکتار به عنوان بزرگ ‌ترین دهکده‌ ی پرورش گل در کشور شناخته شده و یکی دیگر از محبوب ‌ترین جاذبه هایی است که هر گردشگری در سفر به این شهر، از آن بازدید می‌ کند.

از دیگر جاذبه های دیدنی در شهرستان محلات می‌ توان به غار کشته ریز (کشه ریز)، غار سرچشمه، غار هستیجان، غار یکه چاه، غار آزاد خان، قلعه‌ی آقا خان محلاتی، غار شاه بلبل، غار سوراخ گاو، روستای لریجان، امام‌ زاده شاهزاده موسی و … اشاره کرد.

WordPress Lightbox